Aprofitem per descobrir: DIA PLUJÓS

«Tot moment és un bon moment per aprendre.»


Aquesta és una de les normes bàsiques de la nostra escola. Qualsevol moment i situació hem de fomentar la curiositat dels nostres alumnes.


Des de començament de curs informem a les famílies que els dies de pluja els alumnes vinguin equipats amb paraigües, botes d’aigua, etc. Ja que si el temps meteorològic ens ho permet sortim al nostre jardí per experimentar amb la pluja, els bassals i el fang. És cert… Som uns afortunats! Tenim un espai adequat per realitzar activitats com aquestes, el temps i sobretot les ganes!!! Aquesta és la nostra filosofia.

Fang i més fang.


Us podeu imaginar la sensació d’un nen o nena quan nota que plou? Les preguntes innocents que fan… A la vegada trenquem els estereotips que no podem gaudir d’un dia plujós.


El primer moment els petits ens miren i ens pregunten: puc sortir? No passa res? I de cop i volta succeeix…una màgia… el sentir-se lliure per poder descobrir i superar les pors de poder xafar lliurement un bassal mentre s’embruten de fang! Perquè recordem que això SÍ és correcte a la nostra escola! Descobrir, experimentar i sobretot gaudir!!! Perquè així aprenem, perquè així compartim moments amb tots els nostres companys (normalment entre rialles). Perquè així descobrim què podem fer i quines conseqüències tenim (si xafem un toll, ens embrutem).

Descobrim i experimentem la pluja.


Realment, una activitat del tot més «incorrecte» (en certes ideologies) però a la vegada tan necessària. Perquè mai hem de deixar el nostre nen o nena interior i això és el que volem transmetre als nostres alumnes i a totes les famílies.


Vinga …. aprofiteu aquest dia plujós per posar-ho en pràctica i ja ens comentareu què penseu!

Please follow and like us:

9 respuestas a «Aprofitem per descobrir: DIA PLUJÓS»

 1. Magnificent items from you, man. I’ve keep in mind your stuff prior to
  and you’re just extremely wonderful. I actually like what you’ve received right here, really like what you’re
  saying and the best way by which you are saying it.
  You are making it entertaining and you still take care of to keep it
  wise. I can not wait to read far more from you.
  That is actually a great site.

 2. First off I would like to say fantastic blog! I had a quick
  question in which I’d like to ask if you do not mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your mind
  before writing. I have had a hard time clearing my mind in getting my
  ideas out there. I do enjoy writing but it just seems
  like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Thank you!

  1. Thank you very much for your input.
   The truth is that we write according to what we want to capture. The important thing is what we want to say and how. We try to make it understanding and attractive. We hope our contribution will help you. Thank you

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *